Rekrutacja do klasy pierwszej szkoły podstawowej

Podstawy prawne

Zasady przyjęć do klas I w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Świeszyno, zostały przygotowane w oparciu o zapisy:

• ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn.zm.),
  • ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1457 z późn. zm.),
  • uchwały RADY GMINY ŚWIESZYNO  Nr XXXIV/192/2017 z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów drugiego etapu postępowania  rekrutacyjnego do placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Świeszyno.

• Do klas I przyjmowane są:
    • dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2012) – objęte obowiązkiem szkolnym,
    • dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2013) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej
  • Dziecko, które w roku szkolnym 2018/2019 realizuje obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka, jest przyjmowane na wniosek rodziców do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.
  • Wniosek, o którym mowa powyżej, składa się do dyrektora szkoły w terminie do
    28 marca 2019 r.

Zasady przyjęć:

Do szkoły podstawowej kandydaci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).

Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły

• kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole – przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe) „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.

Kandydaci spoza obwodu

• kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu uzupełniającym.
  • rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnie wybranych szkół, układając własną listę preferencji.
  • szkoła umieszczona na pierwszym miejscu listy jest tzw. szkołą pierwszego wyboru.
  • niezależnie od liczby wybranych szkół, rodzice/prawni opiekunowie składają wniosek o przyjęcie dziecka wyłącznie w szkole pierwszego wyboru.
  • kandydaci przyjmowani są zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Gminy Świeszyno.
  • umieszczenie na liście preferencji (na dowolnej pozycji)  szkoły obwodowej oznacza, że dziecko ma w niej zapewnione miejsce w sytuacji, gdy nie zostanie zakwalifikowane do innej szkoły.

Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2019/2020 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.

Rodzice/prawni opiekunowie, pobierają wniosek/zgłoszenie w dowolnej szkole, po wypełnieniu i podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają w szkole pierwszego wyboru.

Podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.

Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku/zgłoszeniu oraz wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia wniosku/zgłoszenia odpowiedzialny jest dyrektor szkoły pierwszego wyboru/szkoły obwodowej – albo upoważniony przez niego pracownik szkoły.

• Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają, określone w uchwale Rady Gminy Świeszyno, oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów.
  • Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art.150 ust.6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
  • Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
  • W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
  • Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć oraz podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
  • Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany.
  • Komisja rekrutacyjna:
    • przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia
      i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
    • podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
  • Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
    • złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
    • wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
    • złożyć do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły.

Zarządzenie Wójta Gminy Świeszyno

Wniosek o przyjęcie dziecka do kl.I SP

Oświadczenia do kl. I SP kryteria samorząd

Klauzula_informacyjna_SP  Świeszyno