Sprzątanie świata

W tym miesiącu dzieci z oddziałów „0” oraz uczniowie klas 1-3 dołączyli do Akcji Sprzątanie świata – Polska 2021. To część międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zrobiliśmy wiele dobrego dla Matki Ziemi.Akcja została zorganizowana po raz 28. Tegoroczne hasło brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”. W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.

Każda grupa i klasa przed wyruszeniem w teren przeprowadziła pogadankę na temat sprzątania, ekologii, segregacji i wpływu człowieka na środowisko. Wyposażeni w rękawiczki i worki sprzątaliśmy okolice szkoły, Orlik, przystanek i okoliczny plac zabaw. Po powrocie do szkoły przypomnieliśmy sobie jeszcze raz zasady segregacji i pokazaliśmy najmłodszym uczestnikom akcji, gdzie znajdują się kosze przeznaczone na papier, plastik czy szkło. Dodatkowo Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęło zbiórkę zużytych baterii i niedziałających telefonów komórkowych oraz tabletów, które zostaną poddane recyklingowi.

Autor: Dorota Falko