Warsztaty piernikowe

W piątek wczesnym rankiem klasy trzecie wyruszyły do Koszalina na warsztaty piernikowe. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Już od progu czuć było przepiękny zapach pierników. Nasi uczniowie przekonali się, że pieczenie świątecznych przysmaków wcale nie musi być trudne, ani czasochłonne! Dzieci dowiedziały się z jakich składników robi się najpopularniejsze świąteczne ciasteczka. Poznały też zapach przypraw korzennych- cynamonu, goździków, imbiru, gałki muszkatołowej, które nadają intensywny smak wypiekom. Każdy samodzielnie wyrabiał i wałkował swoje ciasto. Następnie przeszliśmy do wykrawania pięknych wzorków. Czekając, aż wszystkie pierniczki będą upieczone mogliśmy spróbować ciasteczek bez ozdób, by poczuć ich intensywny korzenny smak. Potem poznaliśmy sekret udanego lukru i samodzielnie ozdabialiśmy swoje wypieki. Nadszedł czas na wspólne kolędowanie! Śpiewaliśmy nasze ulubione kolędy w akompaniamencie gitary! Kolejną atrakcją było pakowanie pierników i ozdabianie bilecików pięknymi pieczątkami. Zadowoleni, najedzeni i w świątecznych nastrojach wróciliśmy do szkoły, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na świątecznym tle fotograficznym. To był bardzo udany dzień!

Autor: Dorota Falko