Wróżby andrzejkowe

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji, dlatego  w piątek 30 listopada uczniowie klasy pierwszej i drugiej, a także dzieci z oddziału przedszkolnego udali się w świat magii. Aby wróżby się spełniły najpierw trzeba było wypowiedzieć zaklęcie…. a potem było dużo radości i uśmiechu.  Dziewczynki mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Mogli również dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Na koniec na dzieci czekała słodka niespodzianka.

Autor: Dorota Trepka