Witaj na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. 27 WDP AK w Świeszynie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z Moskwy. Nie złożyli broni.
Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. To ponad 5 tys. osób skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zmarłych i zamordowanych w więzieniach. To bliżej nieznana liczba zabitych w trakcie tysięcy pacyfikacji ciągnących się przez pierwsze 10 powojennych lat, zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa (około 20 tys.). To ponad 250 tys. osób skazanych na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysięcy dalszych zrujnowanych zdrowotnie, ekonomicznie, skazanych na bycie obywatelami II kategorii w PRL.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę  patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby warto „zachować się jak trzeba”.
Każda klasa Szkoły Podstawowej w Świeszynie wykonała okolicznościowy plakat poświęcony wybranemu Żołnierzowi Niezłomnemu. Tego dnia uczniowie wzięli też udział w konkursie „W biało-czerwonym mi do twarzy”, aby uczcić pamięć wszystkich Żołnierzy Wyklętych.[envira-gallery id=”3598″]
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
2_sp
Skip to content