1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z Moskwy. Nie złożyli broni.
Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. To ponad 5 tys. osób skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zmarłych i zamordowanych w więzieniach. To bliżej nieznana liczba zabitych w trakcie tysięcy pacyfikacji ciągnących się przez pierwsze 10 powojennych lat, zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa (około 20 tys.). To ponad 250 tys. osób skazanych na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysięcy dalszych zrujnowanych zdrowotnie, ekonomicznie, skazanych na bycie obywatelami II kategorii w PRL.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby warto „zachować się jak trzeba”.
Każda klasa Szkoły Podstawowej w Świeszynie wykonała okolicznościowy plakat poświęcony wybranemu Żołnierzowi Niezłomnemu. Tego dnia uczniowie wzięli też udział w konkursie „W biało-czerwonym mi do twarzy”, aby uczcić pamięć wszystkich Żołnierzy Wyklętych.[envira-gallery id=”3598″]