Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

We wtorek, 04 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na tę okazję przygotowane zostały filmiki edukujące dzieci i młodzież, po ich obejrzeniu wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili rozmowy o spektrum autyzmu i towarzyszących mu zaburzeniach integracji sensorycznej. Wszystkie klasy zaangażowały się w przygotowanie plakatów, które podsumowują ich wiadomości o autyzmie. Klasy 1-8 zostały zaproszone do „Świata Zmysłów”, gdzie czekały na nich bazy sensoryczne: dotyk, wzrok, smak i węch oraz słuch. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli poznać swój profil sensoryczny, przekonać się, który zmysł jest dominujący, co jest przyjemne, a czego unikają. Doświadczenie to pozwoliło też dostrzec trudności, z jakimi mierzą się na co dzień osoby w spektrum autyzmu. Po eksploracji baz sensorycznych uczniowie i nauczyciele zostawiali życzliwe słowa dla osób z autyzmem, w przygotowanych na tablicy rączkach. To był piękny dzień,  w którym w powietrzu czuć było hasła, takie jak: „tolerancja”, „jedność”, „akceptacja”. Wydarzenie to zostało przygotowane i przeprowadzone przez nauczycielki wspomagające i uczniów klasy 8: Maję Zbojną i Brunona Tomaszewskiego, przy pomocy pedagog szkolnej i Szkolnego Koła Wolontariatu. Wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy.

Katarzyna Kober, Kamila Greszata, Marzena Dziadek.